Skok rozwojowy dziecka - nowe umiejętności

Czym jest skok rozwojowy dziecka?

W ciągu kilku pierwszych miesięcy dziecko bardzo szybko się zmienia, zarówno psychicznie jak i fizycznie. Rozwój mózgu sprawia, że niemowlę zaczyna coraz intensywniej odczuwać bodźce z zewnątrz. Dziecko z dnia na dzień dostrzega więcej, analizuje, przetwarza i taka intensywna zmiana może powodować u dziecka stres. Z tego względu może być bardziej płaczliwe i marudne. Nie musisz się obawiać, że dzieje się coś złego. Może być to skok rozwojowy!

Siedem skoków rozwojowych

Warto wiedzieć, że dziecko przechodzi przez siedem skoków rozwojowych. W tym czasie uczy się nowych umiejętności, a mózg rozwija się jeszcze szybciej. Warto więc, aby pociecha w tym okresie czynnie korzystała z warsztatów dla dzieci. Skok rozwojowy trwa od kilku dni do kilku tygodni, a każdy kolejny skok trwa coraz dłużej.  W trakcie skoku rozwojowego rodzice mogą mieć wrażenie, że dziecko straciło nabyte umiejętności, a rozwojowo nieco się cofnęło. Zanim dziecko nauczy sobie radzić z nowymi bodźcami może być niespokojne i rozdrażnione. W końcu jest to dla niego nowa sytuacja. To tylko znak, że próbuje sobie poradzić z nowymi umiejętnościami. Po zakończeniu skoku rozwojowego rodzice mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ okazuje się, że dziecko nie straciło nabytych umiejętności, tylko rozwinęło się w jeszcze większym stopniu. Do najczęstszych symptomów skoku rozwojowego należą: płaczliwość, trudności w zasypianiu, niespokojny sen, brak apetytu, często również większa potrzeba bliskości.

Koniecznie trzeba pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie zawsze skoki rozwojowe występują zgodnie z harmonogramem rozwoju. Pojawienie się kolejnych skoków związane jest z rozwojem mózgu dziecka jeszcze w okresie płodowym.

To Top