Prezentujemy Wam dzisiaj program Scratch dla dzieci. Nazwa Scratch wzięła się od… określenia skreczowania płyt winylowych. DJ skreczując bawi się dźwiękami, podmienia je, zapętla itp. W Scratch można robić to samo z dźwiękami, grafiką, poruszaniem się, a powstałe projekty remiksować do woli!
Jeżeli uznacie, że warto aby Wasze dzieci spróbowały swoich sił w programowaniu w Scratch polecamy Wam nasze zajęcia z programowania online.
Co to jest Scratch?
Scratch to program dla dzieci i młodzieży do nauki podstaw programowania. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku 8-16. Dzieci kodują przy użyciu prostych bloków z poleceniami, dzięki którym mogą stworzyć grę lub animację . Program jest darmowy, można go pobrać ze strony producenta lub korzystać z wersji online. Dla dzieci młodszych stworzona została wersja Junior, która jest odpowiednia dla wieku 5-7 lat. Dzieci układają w odpowiedniej kolejności kolorowe bloczki z poleceniami, które następnie wykonywane są przez postać -którą wcześniej stworzą, na planszy – którą również wcześniej stworzą. Wśród bloczków znaleźć można takie z poleceniami znanymi z popularnych języków programowania jak: „jeżeli/to”, „pętla”, „powtarzaj”. Program posiada polską wersję językową.
Czego dzieci nauczą się w Scratch?
Praca i zabawa w aplikacji rozwinie w dzieciach zdolność logicznego, technicznego myślenia, rozumienie związków przyczynowo skutkowych, praktycznego podejścia do rozwiązywanych problemów, podstaw matematyki, czyli wszystkich atrybutów świetnego programisty komputerowego. Dzięki atrakcyjnej grafice i prostym funkjom program daje dzieciom ogromną frajdę w tworzeniu własnych gier i animacji. W Scratch’u nad jednym projektem może pracować wielu użytkowników, co uczy dzieci również pracy w grupie.
Popularność Scratch dla dzieci
Scratch wykorzystywany jest do nauki przez szkoły podstawowe i średnie. Scratch posiada 52 mln aktywnych użytkowników. Zdecydowanie najbardziej popularny jest w Stanach Zjednoczonych (42% użytkowników). Posiada ogromną społeczność online, do której należą projektujący, nauczyciele i instruktorzy. Wymieniają się oni spostrzeżeniami, współpracują przy projektach oraz pomagają sobie wzajemnie.
Można również udostępniać swoje projekty, dzięki czemu inni internauci będą mogli zagrać w stworzoną przez nas grę lub zobaczyć naszą animację. Ważną zasadą społeczności Scratch jest to, że wszystkie udostępnione projekty mogą być remiksowane (skreczowane). Oznacza to, że każdy może zmodyfikować nasz projekt, dodać coś do niego lub na jego podstawie stworzyć własny.
W maju każdego roku organizowane są „dni Scratcha”. Na całym świecie organizowane są eventy, podczas których użytkownicy spotykają się zarówno online jak i osobiście i razem tworzą i grają w gry Scratch.
Dlaczego Scratch jest świetny dla dzieci?
Po pierwsze – dzieci uczą się programowania przez zabawę, a wiemy że to najbardziej efektywny sposób na przyswajanie wiedzy. Po drugie – Scratch jest prosty i intuicyjny – nie potrzeba wielu godzin nauki aby stworzyć pierwszą grę. Dziecko siada do Scratcha i po kilku chwilach – tworzy. Po trzecie – fakt, że można pochwalić się swoim projektem przez internet, poszukać inspiracji u innych użytkowników działa jak dodatkowy motywator.
I co najważniejsze, Scratch to świetny wstęp do poznania tajników pracy programisty komputerowego – zawodu XXI wieku!
Jakie są minusy Scratch dla dzieci?
Jest ich mało. Niektórzy zarzucają , że w porównaniu z „zaawansowanymi” językami programowania brakuje mu niektórych rozwiązań jak np. listy czy funkcje zwracające wartość. Jednak pamiętać należy, że Scratch to program to nauki kodowania dla dzieci, więc nie powinno się go porównywać do zaawansowanych języków programowania. Innym minusem jest to, że aplikacja jest… wciągająca. Może się to skończyć wieloma godzinami przed komputerem, więc czujne oko rodzica jest jak zawsze wskazane!
Jak zacząć?
Polecamy wersję programu do pobrania. Można ją pobrać ze strony producenta, czyli MIT. Na tej samej stronie znajdziecie przewodniki krok po kroku, od których warto zacząć. Następnie proponujemy poprzeglądać gry i animacje innych, żeby później spróbować je modyfikować. Po tych kilku krokach będziemy gotowi do stworzenia naszej pierwszej gry. Polecamy oczywiście również nasz kurs programowania dla dzieci online, gdzie profesjonalny instruktor wprowadzi dzieci w tajniki programowania.