Zajęcia dodatkowe w przedszkolu

Pomysły na zajęcia dodatkowe w przedszkolu

Ciekawe zajęcia dodatkowe w przedszkolu, które zachwycą dzieci i ich rodziców

Jeszcze kilka lat temu podstawowym kryterium przy wyborze przedszkola była odległość danej placówki od miejsca zamieszkania, czy ewentualnie pracy rodziców. Obecnie lokalizacja schodzi na dalszy plan, a rodzice dokładnie studiują ofertę przedszkola, zanim podejmą decyzję o umieszczeniu w nim swojej ukochanej pociechy. Dla rodziców liczy się nie tylko profesjonalna kadra czy zajęcia podstawowe, ale i zajęcia dodatkowe, jakie oferuje dane przedszkole. A im bogatszą ofertę będzie miała twoja placówka, tym większym zainteresowaniem i lepszą opinią będzie się ona cieszyć.

Sprawdź naszą ofertę warsztatów naukowych!

Jakie zajęcia dodatkowe w przedszkolu?

Obecnie możliwości, jakie mają przedszkola w zakresie pomysłów na zajęcia dodatkowe, są wręcz nieograniczone. Najważniejsze, aby zajęcia dodatkowe w przedszkolu i czas ich trwania były dostosowane do wieku i możliwości dzieci. Muszą być z jednej strony ciekawe i angażujące, ale z drugiej strony nie mogą przedszkolaków przemęczać. Powinny być również w miarę urozmaicone, aby dzieci mogły rozwijać się na różnych płaszczyznach. Poza tym im większa różnorodność zajęć tym większe zaciekawienie przedszkolaków i chęć brania w nich udziału.

Jeśli zastanawiasz się, jakie zajęcia dodatkowe możesz zaproponować w swoim przedszkolu, zadbaj, aby obejmowały one następujące dziedziny:
– zajęcia językowe,
– zajęcia artystyczne,
– zajęcia ruchowe,
– zajęcia intelektualne.

Pomysły na zajęcia dodatkowe w przedszkolu

Zajęcia językowe

Nauka języków obcych w najmłodszych lata życia dziecka pozwala im na lepsze opanowanie języka w przyszłości i swobodną komunikację. I choć zajęcia z języka angielskiego czy niemieckiego są czymś powszechnym, możesz zadbać, aby w twoim przedszkolu dzieci mogły nauczyć się podstaw francuskiego, hiszpańskiego czy włoskiego.

 

Zajęcia artystyczne

Jednym z podstawowych przedmiotów w zakresie zajęć artystycznych jest rytmika. To jedne z bardziej powszechnych zajęć w przedszkolach. Nic w tym dziwnego, gdyż zapewnia ona dzieciom rozwój poprzez śpiew i ruch. Dzieci uczą się piosenek, układów tanecznych oraz zapoznają się z podstawowymi elementami ze świata muzyki. Kto wie, może to właśnie do twojego przedszkola będzie uczęszczać przyszła zdobywczyni Fryderyków lub zwycięzca konkursu „Debiutów” na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu?

Jednak jeśli pragniesz rozszerzyć ofertę zajęć dostępnych w twoim przedszkolu postaw na dodatkowe zajęcia z tańca lub baletu. Dzięki nim dzieci od najmłodszych lat trenują motorykę, koordynację ruchową, uczą się świadomości swojego ciała oraz przyjmowania prawidłowej postawy. Poza tym, szczególnie taniec to niezastąpiony sposób na zabawę, odprężenie oraz wykorzystanie niespożytej dziecięcej energii.

Jeszcze innym pomysłem jest organizacja zajęć teatralnych. Dzięki nim przedszkolaki ćwiczą pamięć, pracują nad poprawną dykcją, a także uczą się występować przed publicznością. Poza tym zajęcia teatralne pozwalają dzieciom lepiej poznać własne emocje i sposoby na ich wyrażenie.

 

Zajęcia ruchowe

Kolejną propozycją na niebanalne zajęcia dodatkowe w przedszkolu są zajęcia w ramach sztuk walki, takie jak aikido, karate czy judo. Sztuki walki korzystnie wpływają na refleks dziecka, jego koncentrację i pomagają w wyciszeniu się.

 

Zajęcia intelektualne

Zajęcia dodatkowe poświęcone grze w szachy sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi przedszkolaka. Dzięki szachom dzieci rozwijają wyobraźnię przestrzenną, pamięć, uwagę i zdolność planowania własnych działań, a także uczą się zasady „fair play”.
Kolejnymi zajęciami dodatkowymi, które sprawią przedszkolakom niemałą frajdę, są warsztaty naukowe. Dzieci są naturalnie ciekawe świata, a ich kreatywność wykracza poza wyobraźnię dorosłych. Z tego względu dzieci tak uwielbiają obserwować przebieg eksperymentów naukowych. Zresztą i niejednego dorosłego mogą one wprawić w osłupienie? W przeciwieństwie do wyżej wymienionych zajęć, warsztaty naukowe nie są na tyle rozpowszechnione, aby każdy rodzic mógł zorganizować je we własnym zakresie. Z tego względu, organizacja tego typu pokazów w przedszkolu w znacznym stopniu wzbogaci ofertę zajęć dodatkowych danej placówki.

Zdajemy sobie sprawę, że organizacja zajęć dodatkowych w przedszkolu to dla wielu placówek spore wyzwanie. Jeśli jednak zależy ci, aby twoje przedszkole cieszyło się dobrą opinią wśród rodziców, a dzieci z radością chciały do niego uczęszczać, koniecznie zadbaj o bogatą ofertę takich zajęć. Rozbudzając w przedszkolakach pasję do tańca, nauki czy sportu nie tylko wspomagasz je w rozwoju, ale i wpływasz na ich postawę.

To Top