zima

Skąd się biorą płatki śniegu?

Magiczne gwiazdki wyczarowane przez naturę.

Każdy z nas widział spadający z nieba śnieg. Pewnie nie raz zastanawialiście się, jak to możliwe, że zamiast kropel deszczu z nieba lecą artystycznie uformowane płatki, które wyglądają, jakby ktoś bardzo starannie je narysował. W dużej ilości tworzą na powierzchni ziemi, przedmiotach znajdujących się na zewnątrz czy na drzewach, wyjątkowy biały puch. Takie zjawisko zachodzi w Polsce zimą.

Ale jak powstają płatki śniegu?

Początkowa faza powstawania płatków śniegu rozpoczyna się wysoko w chmurach. Jednak do osiągnięcia tak wyjątkowego efektu, jakim są rozmaite śniegowe gwiazdki, nie wystarczy tylko woda i niska temperatura.

Płatki śniegu składają się z niemal niezliczonej ilości zamarzniętych mikro-kropelek wody, które łącząc się ze sobą, tworzą konstrukcję niczym prosto spod pędzla artysty. Podstawą takiej konstrukcji są zwykle drobne, stałe elementy, które unoszą się w powietrzu. Mogą to być pyłki lub np. kurz. Niezwykle ciężko jest je zobaczyć gołym okiem. Jednak to właśnie te trzy czynniki są podstawą do uformowania się płatka śniegu.

Ponieważ cały proces zachodzi bardzo szybko i wysoko ponad poziomem ziemi, nie jesteśmy w stanie go zaobserwować. Jednak Natura doskonale to sobie wymyśliła. Gdy na ziemię opada duża ilość płatków, na jej powierzchni tworzy się dobrze znany nam śnieg.

Rodzaje płatków śniegu

Płatki śniegu nie są tylko w kształcie gwiazdek. Mogą przybierać różnorodne formy. Oto kilka z nich:

  1. Gwiazdki – najbardziej popularny kształt, który składa się z sześciu, choć czasami nawet dwunastu ramion.
  2. Graniastosłupy – to takie płatki, które przybierają kształt cienkiego płatka lub sześciokątnego słupka, a w przekroju wyglądają, jak ołówek.
  3. Słupek wieńcowaty – przybiera postać słupka, a na końcach znajdują się płatki w kształcie gwiazdki lub sześciokątów.
  4. Płatki paproci – to płatki, które przybierają duże rozmiary. Wyglądają, jakby miały rozrastające się gałęzie, mają sześć ramion, a każe z nich rozrasta się, tworząc skomplikowane wzory.

Prawda, że zjawiska zachodzące w przyrodzie są fascynujące? Każde dziecko uwielbia eksperymentować i zdobywać praktyczną wiedzę, dzięki której skomplikowane procesy stają się łatwiejsze do zrozumienia i zapamiętania, a jednocześnie pobudzają wyobraźnię! Na warsztatach przyrodniczych Małych Naukowców robimy doświadczenia, które fascynują i uczą zarazem.

To Top