gra roblox

Roblox – gra dla dzieci i młodzieży, w której gracze mogą zarobić miliony

Roblox to gra komputerowa stworzona dla graczy w wieku 8-18 lat. Jak twierdzą producenci, jest to gra edukacyjna, która uczy dzieci programowania komputerowego, elementów matematyki oraz rozwija wyobraźnię przestrzenną i zdolność kreatywnego myślenia. Jednocześnie jest to gra, w której można zarobić duże pieniądze – liczone w milionach dolarów (prawdziwych dolarów). Ostatnie dane mówią o około 70 milionach aktywnych użytkowników miesięcznie.

Roblox to świetny wstęp do nauki programowania. Jeśli chcesz pomóc dziecku w opanowaniu podstaw programowania zerknij również na nasz kurs: programowanie dla dzieci online.

 

Na czym polega gra Roblox?

Gra odbywa się w wirtualnym świecie tworzonym przez… samych użytkowników. Producent gry, Roblox Corporation stworzył platformę, która pozwala użytkownikom samodzielnie tworzyć światy, przedmioty, postacie i mapy. Wszystkie te elementy tworzone są z prostych bloków, co sprawia, że gra nie jest zaawansowana graficznie.  Niektórym może przypominać grę Minecraft. Tworzone elementy podlegają prawom fizyki zbliżonym do tych panujących na naszej planecie.

Dzięki temu, że gra Roblox tworzona jest przez użytkowników, jej tematyka jest ograniczona jedynie ludzką wyobraźnią. I tak, w grze możemy między innymi: wcielić się w pracownika pizzerii, próbować uciec z więzienia, walczyć z zombie lub zarządzać parkiem rozrywki.

Rozgrywka odbywa się on-line i jest to gra, w której zawsze gra się z innymi użytkownikami. Gracze mogą łączyć się w zespoły, drużyny i społeczności. Nie ma z góry narzuconego celu rozgrywki. Może to być stanie się sławną postacią, zarobienie pieniędzy, stworzenie rodziny lub cokolwiek innego, co wymyśli twórca danego „świata” gry.

 

Tworzenie „światów”

W grze Roblox można korzystać z rozgrywek stworzonych przez innych deweloperów lub spróbować swoich sił w tworzeniu własnego świata rozgrywki. Narzędziem służącym do tworzenia gry jest platforma Roblox Studio. To tam każdy może wykreować używane w grze przedmioty, postacie, zasady i cele rozgrywki. Do tworzenia prostych przedmiotów i światów potrzebne są podstawowe umiejętności programowania, których można nauczyć się w czasie tworzenia. Z czasem, gdy stopniowo będziemy opanowywać język programowania używany w Roblox, będziemy mogli tworzyć coraz bardziej zaawansowane elementy gry, wykorzystujące złożone skrypty i funkcje. Obecnie w Roblox stworzonych jest ponad 10 milionów światów.

 

Zarabianie pieniędzy w grze Roblox

Producent gry poinformował, że w 2017 r. najlepiej zarabiający użytkownik osiągnął zysk w wysokości 3 milionów dolarów. Dwaj kolejni zarobili po 2 miliony dolarów. Twórcy najbardziej popularnych światów mają między 15 a 19 lat. W grze obowiązuje wirtualna waluta Robux wymienialna na realne dolary. Ale jak można zarabiać prawdziwe pieniądze w wirtualnej grze? Sposobów jest kilka. Jednym z nich jest wykreowanie podczas tworzenia świata rozgrywki, limitowanych przedmiotów, które będą sprzedawane za Robuxy. Może to być cokolwiek: element zbroi, czapki, koszulki lub sprężyna pozwalająca wyżej skakać. Kiedy wszystkie egzemplarze płatnego przedmiotu zostaną sprzedane użytkownikom, wchodzą one do obrotu wtórnego. Gracze mogą handlować nimi między sobą licząc, że te zakupione przez nich zyskają na wartości i będą mogły być sprzedane z zyskiem. Działa to więc całkiem jak giełda! Najwięcej zarobić można sprzedając limitowane, samodzielnie stworzone obiekty.

 

Czy moje dziecko może grać w Roblox?

Jak już wcześniej pisaliśmy Roblox skierowany jest do użytkowników w wieku 8-18 lat. Gra jest bardzo popularna wśród dzieci i młodzieży. Producent zastrzega, że dzieci poniżej 13 roku życia powinny mieć zgodę rodziców i być przez nich nadzorowane podczas gry. Gra uczy dzieci programowania, gospodarowania pieniędzmi oraz poszerza ich wyobraźnię. Jednocześnie niesie ze sobą wiele zagrożeń. Jako, że rozgrywki tworzone są przez graczy, nasze dziecko może równie dobrze trafić na grę zawierającą wiele przemocy, treści pornograficznych i takich, które mogą wywołać przerażenie u młodocianych graczy. Dodatkowo, w grze można porozumiewać się z innymi użytkownikami za pośrednictwem czata, co naraża nasze pociechy na niebezpieczne treści ze strony współgraczy.

 

Pozwolić czy nie?

Gra Roblox zdobywa serca młodocianych graczy od 2006 roku. Niewątpliwie ma ogromne walory edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Jednocześnie formuła gry sprawia, że na graczy czeka wiele treści nieodpowiednich dla nieletnich. Tak więc, jeżeli mamy czas i możliwość doglądania dziecka podczas gry, dajmy mu szansę sprawdzenia się w tworzeniu i odkrywaniu wirtualnego świata Roblox.

Jeżeli masz wątpliwości co do tej gry, zerknij na program Scratch, stworzony specjalnie dla dzieci. Świetny do nauki programowania!

Jeżeli natomiast chcesz zainspirować swoje dziecko do kreatywnego myślenia nie używając do tego ekranu komputera koniecznie zerknij na ofertę naszych warsztatów naukowych dla dzieci. Namów nauczycieli do zorganizowania warsztatów w szkole lub przedszkolu swojego dziecka!

To Top