tecza

Kto maluje tęczę?!

Bardzo często, gdy kończy się burza lub bezpośrednio po opadach deszczu niebo rozjaśnia słońce, możemy zachwycać się widokiem majestatycznej, pełnej różnych kolorów tęczy. Skąd się ona bierze?

Woda i światło to fantastyczne połączenie

Kiedy tuż po opadach deszczu powietrze jest wciąż mokre i unoszą się w nim niewidoczne już i zwykle nieodczuwalne kropelki wody, a na niebo wkraczają jasne promienie słońca, dochodzi do zjawiska zwanego dyspersją.

Oznacza to, że rozszczepione światło promieni słonecznych, które dostaje się do atmosfery, napotyka na swojej drodze kropelki wody, przez które przechodzi. Załamane światło osiąga różny kąt padania oraz różną długość.

Dlaczego tęcza jest kolorowa?

Światło białe jest w rezultacie mieszaniną światła o różnych barwach. Ze względu na załamanie światła w kroplach deszczu, oko ludzkie widzi tęczę, jako różnobarwny łuk. Ma to związek ze zjawiskiem optycznym oraz kątem załamania światła przechodzącego przez krople. Każdy z łuków ma inny kąt załamania oraz inną długość, dzięki czemu tęcza nie jest dla nas jednolita, ale zachwyca wielokolorowością.

Ile kolorów ma tęcza i jaka jest ich kolejność?

Choć nie raz możemy zliczyć o wiele więcej kolorów, niż tęcza faktycznie posiada, to tak naprawdę składa się ona z siedmiu kolorów, ułożonych zawsze w tej samej kolejności. Są nimi: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy i fioletowy.

Garnek złota na końcu tęczy

Wiele legend głosi, że na końcu każdej tęczy można znaleźć garnek pełen złota. Czy możliwe jest jednak dotarcie do końca lub początku tęczy? Czy ma ona swój początek i koniec?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Bywa, że uda się nam dostrzec tęczę, która „wychodzi” z powierzchni ziemi. Jak jednak wyjaśnić, że podczas lotu samolotem tęcza od góry jest połączonym okręgiem?

Zapraszamy na nasze warsztaty przyrodnicze oraz imprezy firmowe z udziałem dzieci, gdzie wspólnie spróbujemy zrobić tęczę i odpowiedzieć na te zagadkowe pytania! 🙂

To Top