Czyli skąd się biorą rośliny?
Drzewa, kwiaty, krzewy, trawy, a nawet niektóre warzywa, mają swój początek, jako małe, niepozorne nasiona. Jak to zatem możliwe, że z niewielkich, pojedynczych nasionek wyrastają kilkumetrowe drzewa, wysokie słoneczniki lub pyszne rzodkiewki?
Nasiona
Nasiona są takimi częściami rośliny, które w stanie spoczynku, czyli bez wody i dostępu do składników odżywczych, mogą przetrwać naprawdę długi czas. W zasadzie mogą znajdować się w tym stanie aż do momentu dostarczenia im odpowiednio wysokiej wilgotności i temperatury.
Proces kiełkowania
Kiedy warunki dla nasion są wystarczająco dobre, czyli zostanie osiągnięta wystarczająco wysoka wilgotność i temperatura, wówczas rozpoczyna się proces kiełkowania. Dzieli się on na kilka etapów.
Pierwszym z nich jest faza imbibicji. Polega ona na pęcznieniu nasionek poprzez bardzo intensywne pobieranie przez nasiono wody. Następuje także wzrost oddychania.
Drugą fazą jest faza kataboliczna. Następuje uruchamianie substancji zapasowych, zgromadzonych wcześniej w celu przetrwania w fazie spoczynku oraz dochodzi do syntezy odpowiednich związków organicznych, odpowiedzialnych za wzrost i rozwój rośliny. Gdy łupina nasionka pęka, pojawia się korzeń, a następnie łodyżka.
Gdy łodyżka przebije się przez glebę, zaczynają pojawiać się liście. Z nasiona powstaje roślina, a jej dalszy proces rozwoju odbywać się będzie nad powierzchnią ziemi.
Doświadczenie z kiełkującym nasionkiem każdy może wykonać w zaciszu domowym. Jeżeli chcesz poznać więcej ciekawostek z życia przyrody, zapraszamy na warsztaty, podczas których zabierzemy Cię w niezwykły świat eksperymentów przyrodniczych i ciekawych doświadczeń, połączonych z beztroską zabawą!