Poznaj zasady - tablica

Jak dobrze wychować dziecko?

Każde dziecko potrzebuje jasno określonych zasad. Dzięki nim ma poczucie bezpieczeństwa i lepiej funkcjonuje w dorosłym życiu. Dziś skupimy się na wskazówkach jak dobrze wychować dziecko.

  1. Każde dziecko potrzebuje reguł zachowania, aby mogło nauczyć się funkcjonować w społeczeństwie. Ważne jest, aby być konsekwentnym w swoich postanowieniach.
  2. Chwal swoje dziecko. Wielu rodziców boi się tego robić, ponieważ obawia się, że je rozpieści. Nic bardziej mylnego. Zauważenie sukcesów dziecka buduje jego poczucie wartości.
  3. Nie porównuj dziecka z innymi dziećmi, ani z rodzeństwem. Warto komunikować maluchowi, że jest dla nas ważne i akceptujemy go takim jakim jest.
  4. Licz się ze zdaniem dziecka. Pokażesz mu wtedy, że jego opinia i potrzeby są ważne dla Ciebie.
  5. Rozmawiaj z dzieckiem. Rozmowy zbliżają do siebie, budują zaufanie i wzajemny szacunek.
  6. Wymagaj od dziecka. Chwalenie, akceptacja naszego malucha są bardzo ważne, ale stawianie dziecku wyzwań rozwojowych również jest potrzebne.
  7. Pozwól dziecku złościć i smucić się. Dziecko musi wiedzieć, że jest kochane nie tylko, wtedy kiedy jest szczęśliwe i grzeczne. Wyrażanie emocji wpływa oczyszczająco i daje przyzwolenie na dziecku na wyrażanie emocji.
  8. Naucz dziecko troszczyć się o drugiego człowiek. Maluch musi wiedzieć, że nie tylko jego potrzeby są ważne. Pokaż dziecku, że warto pomagać potrzebującym i być wrażliwym na ludzką krzywdę.
  9. Nie wyręczaj dziecka. Malec sam musi nauczyć się ważnych czynności i wziąć odpowiedzialność za swoje czyny.
To Top