Już 1 czerwca, jak co roku będziemy świętować w Polsce Dzień Dziecka. To nie tylko wspaniała okazja, aby kupić dziecku wymarzoną zabawkę, ale przede wszystkim, by spędzić czas w wyjątkowy sposób. W całej Polsce orgaznizowane są z tej okazji imprezy i przeróżne atrakcje dla dzieci i ich rodziców. W kinach, teatrach czy muzeach organizowane są specjalne projekcje czy wystawy, połączone z warsztatami czy takimi atrakcjami, jak np. uwielbiane przez dzieci malowanie twarzy. Ponadto, przedstawiciele dzieci po raz kolejny w ten dzień przejmą władzę w Sejmie.
Dzień Dziecka w innych krajach
Międzynarodowy Dzień Dziecka ma na celu upowszechnianie ideałów i celów dotyczących praw dziecka. Został on ustanowiony przez ONZ w 1954 roku i przypada w dniu 20 listopada, jednak różne kraje obchodzą go w różne dni. I tak Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych, świętuje się 1 czerwca. Z kolei we Francji święto przypada 6 stycznia, a w Turcji 23 kwietnia. W Hondurasie Dzień Dziecka obchodzi się 10 września, w Paragwaju 16 sierpnia, a w Japonii 3 i 5 marca. W kilku krajach Dzień Dziecka jest świętem ruchomym. Na Węgrzech obchodzi się go w ostatnią niedzielę maja, w Argentynie w drugą niedzielę sierpnia, a w Australii w czwartą środę października.
Obchody
Co ciekawe, Francuzi nie obchodzą typowego Dnia Dziecka, tylko Dzień Rodziny. Z tej okazji zasiadają całymi rodzinami do uroczystego obiadu, a dzieci przyozdabiają swoje głowy papierowymi koronami. Tego dnia dzieci otrzymują również prezenty, jako nawiązanie do darów złożonych Jezusowi przez Trzech Królów. Spotkaniu rodzinnemu towarzyszy wróżenie i przewidywanie przyszłości rodziny.
Elementy wróżenia obecne są również podczas włoskiego Dnia Dziecka. W tym kraju dzieci dostają ciasteczka z wróżbami. Podobnie jak we Francji noszą papierowe korony, a rodzice tego dnia spełniają ich zachcianki i sprawiają prezenty.
W Turcji z okazji swojego święta dzieci przebierają się w narodowe stroje, śpiewają, tańczą oraz puszczają latawce.
Z kolei w Japonii Dzień Dziecka obchodzony jest przez dwa dni. Raz dla chłopów, raz dla dziewczynek. Najpierw 3 marca świętują dziewczynki, które wraz z rodzicami tworzą lalki i ubierają je w tradycyjne, japońskie stroje. O wiele huczniej obchodzony jest Dzień Chłopca (5 marca). Mali mężczyźni spędzają ten dzień ze swoimi ojcami. Do tradycji należy wykonanie papierowego karpia, którego siła kojarzona jest z chłopcami.
Jak widać, również w przypadku Dnia Dziecka sprawdza się powiedzenie co kraj, to obyczaj. My przede wszystkim zachęcamy, aby jak najczęściej spędzać czas z dzieckiem, a nie tylko od święta.