pszczoła

Dobroczynne pszczoły

O tym, że pszczoły produkują miód, wie niemal każdy z nas. Czy jednak każdy z nas wie, jak ważną rolę w całym ekosystemie pełnią te małe, latające owady? Poznajmy zatem ich rolę.

Zapylanie

Choć proces zapylania wspierają także inne owady, to pszczoły i trzmiele mają w nim zdecydowanie największy udział. Dzięki działalności pszczół i trzmieli, ogromna ilość roślin ma szansę co roku zwiększać lub kontynuować rozwój swojego gatunku. Najlepszy przykładem tego jest uprawa rzepaku, która dzięki pszczołom zwiększa wielkość plonu aż do 60%!

Być może nie zdajemy sobie z sprawy, jak istotne jest utrzymywanie procesu zapylania roślin przez pszczoły. Dlatego warto przypomnieć i podkreślić, że bez zapylania, rośliny na ziemi mogłyby zniknąć w ciągu 3-4 lat. Zapylanie jest niezbędne dla drzew w sadach, aby mogły wyrosnąć na nich owoce. Na polach rzepakowych, aby po zbiorach była możliwość wytworzenia z nich oleju. Dla słoneczników, abyśmy mogli cieszyć się łuskaniem pysznych pestek.

Produkcja miodu

Przez cały sezon wiosenno-letni, pszczoły ciężko pracują podczas zbierania nektaru z kwiatów, dostarczania go do uli oraz produkcji miodu. Ten słodki specyfik nie jest jedynie pysznym przysmakiem dla wielu. Ma też wiele właściwości zdrowotnych. Na bazie miodu produkowanych jest mnóstwo leków, a kit pszczeli uważany jest za najlepszy środek poprawiający zdrowie i samopoczucie człowieka. Ciekawostką jest fakt, że pszczoły w każdym sezonie wybierają sobie gatunek kwiatów, z którego zbierają nektar.

W przyrodzie zachodzi wiele fascynujących zjawisk i warto jest szerzyć wiedzę o niej. Jedną z doskonałych form poznawania natury są warsztaty przyrodnicze dla dzieci, na których nauka i zabawa idą ze sobą w parze.

To Top