chmury

Czy po chmurach można chodzić?

Czy nie macie czasami fantazji, oglądając białe, kłębiaste obłoki, że cudownie byłoby móc przechadzać się po nich beztrosko? Lub, podczas podróży samolotem albo oglądając zdjęcia czy filmy relacjonujące taką podróż, nie zastanawialiście się, jak to by było zanurzyć się w miękki, biały, chmurowy puch? Lecz, czy po chmurach można w ogóle chodzić?!

Czym jest chmura?

Chmury, chmurki i chmurzyska – każde z nich, niezależnie od wielkości i gęstości, powstają w podobny sposób i mają ten sam skład – parę wodną.

Kiedy temperatura powietrza jest dodatnia, wody gruntowe, morza, oceany, jeziora, rzeki i wszystkie pozostałe, jak także woda znajdująca się w ziemi, trawach czy liściach, zaczynają parować. Para unosi się wysoko do ziemskiej atmosfery, gdzie w wyniku obniżającej się temperatury – zasada jest taka, że im wyżej, czyli dalej od powierzchni ziemi, tym jest chłodniej – zderza się z zimnym powietrzem zamieniając w ogromną ilość mikro kropelek wody i kryształków lodu. Jest to proces kondensacji.

Kiedy kropelki wody lub kryształki lodu zderzają się ze sobą schodząc w skupiska i rozrastając, tworzą się chmury oraz mgły.

Jak dzielimy chmury?

Chmury podzielone są na kilkanaście różnych rodzajów. Charakteryzuje je sposób powstawania, skład, gęstość, wygląd, pora roku, w której możemy je zaobserwować oraz skutki, jakie przynoszą.

Z reguły dzielimy chmury na trzy rodzaje: wysokie, średnie oraz niskie. Jednak podział ten nie jest jednoznaczny i wymaga bardziej szczegółowej charakterystyki poszczególnych rodzajów obłoków.

Dlatego też, w przypadku kształtu chmur dzielimy je na: pierzaste, warstwowe oraz kłębiaste.

Ze względu na sposób powstawania, chmury podzielimy na: falowe, konwekcyjne i frontowe.

Gdy zechcemy wziąć pod uwagę wewnętrzną budowę chmury, otrzymamy dwa rodzaje, czyli: chmury o rozciągłości poziomej oraz chmury rozbudowane w pionie.

Czy zatem po chmurach można chodzić?

Ponieważ chmury są po prostu skupiskiem niezliczonej ilości kropelek wody oraz drobniutkich kryształków lodu, chodzenie po chmurach nie jest możliwe. Nie mają one bowiem konsystencji stałej i nie byłyby w stanie utrzymać choćby najdrobniejszego ciężaru.

Niemniej zawsze przyjemną, bezpieczną i wskazaną czynnością jest pobujanie w obłokach 😀

Więcej ciekawych rzeczy dowiedzieć się można na zajęciach dla dzieci podczas warsztatów przyrodniczych.

To Top